
Asociația civică Hai Că Se Poate susține că presiunea publică ar fi grăbit anunțarea câștigătorului pentru un nou tronson al Autostrazii A8.
Potrivit unui comunicat transmis de organizație, Compania Națională de Investiții Rutiere a anunțat câștigătorul licitației pentru lotul Târgu Frumos – Lețcani, la scurt timp după criticile formulate public de reprezentanții societății civile.
Reprezentanții asociației afirmă că, anterior, în sistemul de achiziții publice SEAP termenul estimat pentru finalizarea evaluării financiare era 25 septembrie 2026, însă rezultatul procedurii a fost anunțat mult mai devreme
Totuși, activiștii atrag atenția că procedurile nu sunt finalizate pentru toate tronsoanele din zonă. Segmentul Moțca – Târgu Frumos se află încă în reevaluare, după o decizie a instanței, iar pentru proiectul de modernizare a drumului DN24 – Vama Ungheni termenul de evaluare financiară apare în prezent în luna iulie.
Asociația subliniază că semnarea contractelor pentru proiectele finanțate prin programul european SAFE ar trebui realizată până la sfârșitul lunii mai, pentru a evita pierderea fondurilor