ASCULTĂ ORAȘUL
18 mai, 2026

Misiunea care l-a schimbat

Un polițist din județul Neamț s-a întors recent după o misiune de un an sub egida Organizației Națiunilor Unite în Sudanul de Sud, una dintre cele mai dificile zone de conflict din lume. Agentul șef Bogdan Andrei Apopei, în vârstă de 37 de ani, activează în Poliția Română din anul 2009 și își desfășoară activitatea în cadrul Poliției orașului Bicaz. De-a lungul carierei, a lucrat atât în proximitate, cât și în Investigații Criminale și a participat la mai multe misiuni internaționale, inclusiv în Marea Britanie, unde a fost decorat cu emblema de onoare a Ministerului Afacerilor Interne. În cadrul misiunii O.N.U. din Sudanul de Sud, polițistul nemțean a pregătit agenți locali și voluntari în domenii precum drepturile omului, etica profesională și relația poliție–comunitate. Ulterior, a activat într-un centru operațional regional și într-o tabără de refugiați din Malakal, unde a participat la misiuni de patrulare și menținere a securității. Bogdan Apopei spune că experiența trăită în Africa i-a schimbat profund perspectiva asupra vieții. El a descris condiții extreme: lipsa apei, școli improvizate sub copaci, salarii foarte mici pentru polițiști și un climat permanent de insecuritate, marcat de conflicte armate și jafuri. Polițistul român afirmă că misiunea l-a făcut să aprecieze mai mult siguranța și stabilitatea din România și consideră că profesionalismul colegilor români este apreciat la nivel internațional.

Frecvente
Târgu Neamț - 95.7 FM
Pascani - 90.1 FM
Piatra Neamț - 88.6 FM
DESCARCĂ APLICAȚIILE RADIO MPLUS FM PENTRU MOBIL
DISPONIBIL PE
GOOGLE PLAY
DISPONIBIL PE
APPLE STORE
© Copyright Radio Mplus - Toate drepturile rezervate
menuchevron-down Open

Close