
Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis, marți, de Parlament, după adoptarea unei moțiuni de cenzură votate de 281 de parlamentari, peste pragul necesar.Conducerea Partidul Național Liberal a decis, în cadrul unei ședințe tensionate, ca formațiunea să intre în opoziție. Hotărârea a fost luată cu o largă majoritate, liderii liberali susținând că actualul context politic a generat o nouă majoritate parlamentară. Reprezentanții PNL acuză Partidul Social Democrat că ar fi contribuit decisiv la destrămarea coaliției de guvernare și că, alături de Alianța pentru Unirea Românilor, a susținut demersul care a dus la căderea Executivului. În aceste condiții, Guvernul demis rămâne în funcție cu atribuții limitate până la formarea unui nou Cabinet, iar negocierile politice pentru conturarea unei noi majorități sunt așteptate în perioada următoare. Situația deschide o nouă etapă de instabilitate politică la nivel național, cu impact asupra deciziilor guvernamentale și a proiectelor aflate în derulare.