ASCULTĂ ORAȘUL
14 aprilie, 2026

„Hristos a Înviat!" VINE DIN NEAMȚ

Un secret al Paștelui românesc. Cântarea „Hristos a Înviat!", pe care o fredonăm cu toții în noaptea de Înviere, a fost compusă de un fiu al județului Neamț. Alexandru Podoleanu s-a născut la 30 august 1846, în localitatea Podoleni, și a devenit una dintre cele mai importante figuri ale muzicii religioase corale din România. Puțini știu astăzi că omul care a dat glasul cel mai cunoscut al Paștelui ortodox românesc a crescut pe meleagurile moldave, la poalele Carpaților. Podoleanu și-a început drumul muzical la Școala de cântări de la Mănăstirea Neamț, continuând apoi la Conservatorul din București, unde a studiat sub îndrumarea unor mari profesori ai vremii. A predat muzică la Liceul „Sfântul Sava" și a fost primul dirijor al corului Bisericii „Domnița Bălașa" din Capitală. Dincolo de imnul Învierii, el a semnat zeci de lucrări corale bisericești — de la „Doamne miluiește" și „Veșnica pomenire", până la colinde dragi nouă tuturor: „Bună dimineața la Moș Ajun" sau „Florile dalbe". Compozițiile sale au intrat pentru totdeauna în sufletul Bisericii Ortodoxe Române. Alexandru Podoleanu s-a stins în decembrie 1907, la București, lăsând în urmă o moștenire vie — în fiecare biserică din țară, în fiecare noapte de Paște, când, la lumina lumânărilor, glasurile se unesc și cântă: Hristos a Înviat! Școala Gimnazială din Podoleni îi poartă azi numele — un semn că satul nu și-a uitat fiul.

Frecvente
Târgu Neamț - 95.7 FM
Pascani - 90.1 FM
Piatra Neamț - 88.6 FM
DESCARCĂ APLICAȚIILE RADIO MPLUS FM PENTRU MOBIL
DISPONIBIL PE
GOOGLE PLAY
DISPONIBIL PE
APPLE STORE
© Copyright Radio Mplus - Toate drepturile rezervate
menuchevron-down Open

Close