
Nemțeanul Dragoș Gherasim continuă să scrie povestea unei aventuri incredibile pe două roți. Aflat în ziua cu numărul 110 a temerarei sale expediții pe bicicletă către Patagonia, ciclistul din Piatra Neamț a traversat recent una dintre cele mai spectaculoase și sălbatice zone din Peru, coborând de la înălțimile Anzilor până în văile adânci ale Americii de Sud. Traseul dintre Pallasca și Chuquicara s-a transformat pentru Dragoș Gherasim într-o coborâre de neuitat. Pietreanul a pornit de la o altitudine de 3.100 de metri din Munții Anzi, din aerul rece și rarefiat al crestelor, și a coborât până la 500 de metri, experimentând o schimbare dramatică de peisaj și temperatură. Punctul culminant al acestei etape a fost spectaculosul Canion Tablachaca, un defileu sălbatic cu pereți masivi de stâncă și curbe nesfârșite, de-a lungul unui râu învolburat. Dragoș a descris experiența ca fiind una dintre acele zile rare în care drumul, peisajul și starea de spirit se îmbină perfect, amintindu-i la fiecare kilometru de ce a ales să descopere lumea pe bicicletă. Expediția sa continuă spre sud, purtând simbolic spiritul de aventură pe drumurile Americii Latine.