ASCULTĂ ORAȘUL
4 mai, 2026

Șeful Autorității pentru Digitalizarea României a fost demis

Guvernul României a decis demiterea șefului Autorității pentru Digitalizarea României, aflat în funcție de peste patru ani, pe fondul unor probleme majore de management și funcționare. Potrivit unui comunicat semnat vice-prim ministrul Oana Gheorghiu, decizia vine după identificarea unor deficiențe grave, printre care blocaje în funcționarea platformelor esențiale precum Ghișeul.ro și SEAP, cauzate inclusiv de erori administrative. De asemenea, sunt invocate pierderi financiare de peste 14 milioane de lei din fonduri publice, întârzieri în implementarea unor proiecte strategice  și probleme de respectare a cadrului legal în derularea achizițiilor. Comunicatul mai semnalează lipsa de colaborare instituțională, deficiențe de comunicare publică și probleme în gestionarea proiectelor finanțate prin PNRR.  Măsura are la bază argumente tehnice și juridice și subliniază necesitatea unei conduceri eficiente pentru continuarea procesului de digitalizare și pentru protejarea fondurilor europene destinate României.

Frecvente
Târgu Neamț - 95.7 FM
Pascani - 90.1 FM
Piatra Neamț - 88.6 FM
DESCARCĂ APLICAȚIILE RADIO MPLUS FM PENTRU MOBIL
DISPONIBIL PE
GOOGLE PLAY
DISPONIBIL PE
APPLE STORE
© Copyright Radio Mplus - Toate drepturile rezervate
menuchevron-down Open

Close